Polskie Stowarzyszenie Myślistwa Łuczniczego – Polish Bowhunting Association (dalej jako PBA) powstało w dniu 6 sierpnia 2011 r.
Założycielami byli uczestnicy pierwszego w Polsce kursu polowania z łukiem zorganizowanego wg standardów International Bowhunter Education Program (I.B.E.P.). Głównym celem PBA jest konsolidacja środowiska myśliwych łuczników oraz przywrócenie łuku do polowań w Polsce. Stowarzyszenie realizuje powyższe cele głównie poprzez działalność promującą idee myślistwa łuczniczego a w szczególności organizację specjalistycznych kursów polowania z łukiem, umożliwiających udział w łowieckich wypraw łuczniczych.
PBA dąży do zapewnienia swoim członkom integracji środowiskowej oraz udziela wszelkiego wsparcia w celu osiągnięcia a następnie utrzymania najwyższych standardów funkcjonowania w łuczniczym środowisku łowieckim. Organizacja oczekuje od swoich członków przestrzegania przepisów prawa oraz powszechnie uznawanych zasad współżycia społecznego, zasad etyki łowieckiej a także traktowania środowiska naturalnego ze szczególnym szacunkiem.
Za prekursora nowożytnego myślistwa łuczniczego (ang. bowhunting) uznawany jest dr Saxton Pope (1875-1926), którego w tajniki polowania z łukiem wprowadził indianin Ishi. Wyjątkowy kunszt łowiecki indiańskiego łucznika sprawił ogromne wrażenie na dr Saxtonie Pope. W 1923 r. opublikował on książkę „Hunting with the Bow and Arrow”, która znacznie przyczyniła się do wypromowania idei polowania z łukiem w USA. W czasach dr Saxtona Pope, polowano za pomocą łuków tradycyjnych ale w efekcie dynamicznie rosnącego zainteresowania tą formą myślistwa, w latach 60’ XX wieku, amerykański łucznik Holless Wilbur Allen (1909 – 1979) wynalazł i opatentował w USA pierwszy łuk bloczkowy. Łuki bloczkowe naciągane są wyłącznie mocą ludzkich mięśni, natomiast specjalny system bloczków (stąd nazwa „łuk bloczkowy”) służy do redukcji siły niezbędnej do długiego utrzymywania łuku w pozycji naciągniętej.
Aktualnie system szkoleniowy adeptów polowania z łukiem opiera się na pochodzącym z USA – Międzynarodowym Programie Edukacji Myśliwych Łuczników (International Bowhunter Education Program https://www.bowhunter-ed.com/national/studyGuide/The-International-Bowhunter-Education-Program-IBEP/301099_185346/) Uprawnienia IBEP umożliwiają wykonywanie polowania z łukiem m.in. w USA i Kanadzie oraz w tych krajach, w których łuk jest dopuszczony jako narzędzie łowieckie. PBA posiada 40 certyfikowanych Instruktorów IBEP uprawnionych do nadawania podstawowych łuczniczych uprawnień łowieckich. We wszystkich europejskich krajach funkcjonują stowarzyszenia myśliwych łuczników, które są zrzeszone w Europejskiej Federacji Myślistwa Łuczniczego (European Bowhunting Federation https://europeanbowhunting.org/about/) a niemal połowa krajów w Europie zezwala na polowanie z łukiem https://europeanbowhunting.org/nations/. PBA od 2012 r. poprzez członkostwo w EBF jest stowarzyszona z największymi organizacjami ochrony środowiska European Federation of Associations for Hunting & Conservation (FACE https://www.face.eu/) oraz z International Council for Game and Wildlife Conservation (CIC https://www.cic-wildlife.org/).
W Polsce PBA podejmuje aktywne działania na rzecz myślistwa łuczniczego m.in. poprzez działalność w Komisji Łuczniczej przy Naczelnej Radzie Łowieckiej Polskiego Związku Łowieckiego a także lokalnie poprzez Okręgowe Komisje Łucznicze przy Zarządach Okręgowych PZŁ. Postulaty myślistwa łuczniczego zostały ujęte w oficjalnym dokumencie PZŁow pn. „Strategia zrównoważonego łowiectwa w Polsce do roku 2030 z perspektywą do roku 2035” https://www.pzlow.pl/wp-content/uploads/2024/04/Strategia-NRL-PZL.pdf Fragment tekstu ze str. 39 ww. Strategii PZŁ:
„Główne działania Zrzeszenia w zakresie łucznictwa powinny skupić się na prawnym uregulowaniu możliwości wykonywania polowania z użyciem łuku. Proponuje się inicjatywę w zakresie wypracowania z Ministerstwem Klimatu i Środowiska wspólnego stanowiska i zorganizowania pilotażowego programu myślistwa łuczniczego w wybranym OHZ, którego główne cele obejmą: – ocenę skuteczności polowań z łukiem w warunkach polskich łowisk; – opracowanie zasad wykonywania polowania z łukiem; – opracowanie zasad szkolenia instruktorów myślistwa łuczniczego; – opracowanie zasad szkolenia oraz uzyskiwania łuczniczych uprawnień do wykonywania polowania. W fazie opracowywania ww. zasad należy uwzględnić fakt, aby spełniały one jednocześnie standardy międzynarodowego programu szkolenia myślistwa łuczniczego (International Bowhunter Education Program). Wynik programu pilotażowego powinien podlegać ostatecznej ewaluacji i stanowić podstawę do dopuszczenia możliwości wykonywania polowania z łukiem w Polsce.”
Stowarzyszenie stale współpracuje także z Lasami Państwowymi oraz przedstawicielami świata nauki w celu promocji idei polowania z łukiem, poprzez inicjatywy o charakterze badawczym oraz publikacje medialne.