Ocena odległości w terenie.

TECHNIKA STRZELANIA W TERENIE BEZ DALMIERZA

Jednym z podstawowych elementów, którym różni się łucznictwo olimpijskie od polowania czy łucznictwa terenowego 3D jest odległość od celu. W łucznictwie olimpijskim strzela się na znaną z góry określoną odległość. W tej materii łucznictwo olimpijskie FITA jest mniej skomplikowane – ustawiamy za pomocą śruby mikrometrycznej celownika odpowiednią pozycję na podziałce, celujemy i wypuszczamy strzałę…jedyną niespodziankę może nam sprawić nagły podmuch wiatru.

Tak właśnie wyglądał początek mojej przygody z łukiem. Mata, do której strzelałem za każdym razem była postawiona w tym samym miejscu, strzelałem każdy strzał z tego samego miejsca i cieszyłem się widokiem ładnie układających się na niej strzał. Pewnego razu, gdy wyruszyłem na pierwsze wspólne strzelanie ze znajomymi trenującymi łucznictwo terenowe 3D miałem nie lada problem. Po pierwsze nie miałem pojęcia jak określić dystans od celu. Po drugie, nawet, gdybym znał tą odległość, to i tak nie byłem w stanie określić jaką wartość powinienem ustawić na podziałce celownika, aby trafiać w środek celu…

W dodatku, trzeba zdać sobie również sprawę z tego, że strzelając w terenie nie zawsze nasz cel znajduje się na naszym poziomie – i tutaj zaczynają się przysłowiowe schody…

Określanie odległości

Najważniejszym i najczęściej popełnianym błędem wynikającym z niewiedzy jest określanie odległości do celu przy strzelaniu pod górę czy w dół.
ocena odległości

Przykładowo – znajdujemy się na drzewie na wysokości 5 jardów. Oddajemy strzał do byka stojącego od drzewa o 12 jardów – jak na powyższym rysunku. Zatem powstaje pytanie – na jaką odległość powinniśmy ustawić celownik, aby trafić byka tam, gdzie chcemy? Uwierzcie mi, że tym pytaniem możecie wpędzić niejednego w zakłopotanie, a najczęściej usłyszycie, że nie wie… bo korzysta z dalmierza.

Zasada numer jeden: ZAWSZE STRZELAMY NA ODLEGŁOŚĆ DZIELĄCĄ NAS OD CELU W POZIOMIE

Zatem rozwiązaniem łamigłówki przedstawionej na powyższym rysunku jest odpowiedź „a” – 12 jardów.

METODY OKREŚLANIA ODLEGŁOŚCI

Identyfikacja celu

Strzelając w terenie zwykle mamy do czynienia z celami, które widzieliśmy już wiele razy – znamy ich rzeczywiste rozmiary. Patrząc na cel jesteśmy w stanie zatem określić, czy znajduje się on od nas blisko czy daleko.

Metoda 10 metrów

Możemy spróbować zapamiętać długość 10 metrów. Do określania odległości od celu możemy używać wielokrotności tej długości. Minusem tej metody jest to, że zarówno z mnożeniem dystansu 10 metrów mnożymy również błąd źle odtworzonej odległości.

Metoda środkowego punktu

Spróbuj znaleźć jakiś punkt w połowie odległości celu i określ odległośc od niego. Następnie pomnóż ją przez dwa. Niestety – podobnie jak w metodzie 10 metrów – błąd zostanie pomnożony dwukrotnie.

Metoda „na sowę”

Znajdź jakiś element znajdujący się pomiędzy tobą a celem i określ jaka dzieli cię od tego elementu odległość. Następnie pokręć naprzemian głową w prawo i lewo obserwując jak bardzo przemieszcza się obserwowany element względem celu. Jeżeli nie przemiesza się zbytnio, to znaczy, że dzieli go od celu niewielka odległość. Jeżeli przesuwa się podobnie do twojej głowy – oznacza to, że jest gdzieś w połowie odległości. Jeżeli przesunięcia są znaczne, to jest o wiele bliżej niż cel.

Elementy wpływające na ocenę odległości

Jeżeli strzelamy z jasnego, nasłonecznionego miejsca do celu znajdującego się w ciemnym i gęstym otoczeniu wydaje nam się, że odległość jest większa niż rzeczywista.

Jeżeli strzelamy z ciemnego i gęstego miejsca do celu znajdujacego się na otwartej, jasnej przestrzeni wydaje nam się, że odległość jest mniejsza niż rzeczywista.

Jeżeli cel znajduje się np. w tunelu utworzonym z drzew, będzie się nam wydawać, że odległość jest większa niż rzeczywista.

Jeżeli strzelamy do celu i nie jesteśmy w stanie zobaczyć powierzchni ziemi będzie się nam wydawać, że cel jest dalej niż rzeczywista.

Strzelając w dół wydaje nam się, że odległość jest większa niż rzeczywista.