Najlepsze groty myśliwskie 2014 r.

BALLISTIC ARROW TECH INSETBLADE

Firma SLASHARROWS zapoczątkowała coś całkowicie nowego. Promień karbonowy Ballistic Arrow Tech’s INsetBlade wyposażony jest w kompaktowe trzy stałe ostrza, natomiast kilka cali za nimi, ukryte w promieniu strzały znajdują się kolejne dwa ostrza mechaniczne „INsetBlades”.1

Taka kombinacja zapewnia doskonały lot a jednocześnie oferuje system „podwójnego cięcia”, w którym stałe ostrza tworzą ranę wlotową, po czym otwierają się dwa ostrza INsetBlades. Takie rozwiązanie zwiększa energię, a jednocześnie pięć ostrzy tworzy ogromną ranę wylotową.

 

 

CLEAN-SHOT ARCHERY LASER COMBO PACK

Laser Combo Pack zawiera kombinację akcesoriów pozwalających na używanie modelu Laser Broadhead albo, jako grotu myśliwskiego albo, jako grotu do kalibracji sprzętu.

2

Opakowanie zawiera ostrą końcówkę „Hollow Point Hunting Tip” oraz ostre jak brzytwa wymienne ostrza myśliwskie, a także tępą końcówkę „Hollow Point Target Tip”.

Przez zwykłe usunięcie ostrzy i zamianę końcówki, otrzymujemy narzędzie do kalibracji – „Laser Calibration Point”, które jest aktywowane za pomocą magnesu zamontowanego na łuku w momencie wykonania pełnego naciągu.

 

DIRTNAP DEAD RIGHT THERE

Groty Dead Right There (DRT) dobrze współpracują ze wszystkimi rodzajami łuków. DRT posiada ekstremalnie ostry główny brzeszczot oraz dwa ostrza zwiększające krwawienie. Wszystkie ostrza pokryte są teflonem.

3

Opatentowany system M.W.S. (Modular Weight System) pozwala na zwiększanie masy grotu od 100 do125 grain’ów, co pozwala na precyzyjne regulowanie współczynnika FOC oraz konfigurację właściwej sztywności promienia. Broadheady DRT dostępne są w wielu kolorach, m.in. w czerwonym, pomarańczowym oraz różowym.

 

FLYING ARROW ARCHERY CYCLONE

Firma Flying Arrow weszła na rynek broadhead’ów w 2013 roku wraz z rewolucyjnym modelem „Toxic”, tworzącym w ranie kanał w kształcie koniczynki. W roku 2014 firma zdecydowała się nadać swojemu modelowi „Cyclone” bardziej konwencjonalny wygląd. Grot posiada trzy stałe ostrza o nieco mniej radykalnej konfiguracji, ale nadal z charakterystycznym skrętem.

4

Dla wygody myśliwych, model „Toxic” oraz model  „Cyclone” produkowane są w wersjach 100 oraz 125 grain’owych z wymiennymi ostrzami a także w wersji kompatybilnej z technologią Easton Deep Six.

 

FULTON RAMCAT BROADHEADS

Firma wniosła kilka innowacji do swoich 100 oraz 125 grain’owych Ramcat’ów – pierwszego na rynku grotu, którego ostrza umiejscowione są nad promieniem strzały. Oba mają jednoczęściowe okucia ze stali nierdzewnej natomiast opatentowana technologia głębokich wcięć w końcówce grotu nadaje mu właściwości aerodynamiczne zbliżone do grotu typu field point.

5

W momencie uderzenia, wcięcia na końcówce tnącej – rozsuwają tkankę na boki, minimalizując tarcie podczas penetracji. Grot 100 grain’owy posiada 1 3/8 calową średnicę cięcia natomiast grot 125 grain’owy odpowiednio 1 ½ calową średnicę.

 

G5 HAVOC

G5 Havoc to grot mechaniczny o dwu wysuwanych ostrzach o grubości 0,030 cala ze stali nierdzewnej (wykonane w opatentowanej technologii procesu szlifowania dla uzyskania ekstremalnej ostrości). Ostrza połączone są z wytrzymałem okuciem ze stali nierdzewnej za pomocą elastomerowego pierścienia.

6

W momencie uderzenia, ostra i wytrzymała końcówka otwiera kanał rany przed otwarciem się ostrzy mechanicznych. Jego chirurgicznie precyzyjna konstrukcja i znaczny kąt cięcia daje ogromną przewagę na łowach zaś 2 cale średnicy cięcia zapewniają ostateczny sukces.

 

INNERLOC SHAPE SHIFTER

Praktycznie wszyscy producenci grotów mechanicznych twierdzą, że ich groty latają tak jak groty typu Field Point … i przeważnie jest to prawda. Ale firma INNERLOC chciała mieć 100 % pewności, że jej grot będzie idealnie latał nawet z najszybszych łuków wyczynowych. W tym celu zaprojektowano pokrywy Exo-Cover instalowane w przedniej części grotu, co nadaje mu dokładnie taki sam kształt, jaki ma grot typu Field Point.

innerloc-ss1-1-broadhead

Ale pokrywy Exo-Cover dają coś więcej niż tylko zapewnienie idealnej aerodynamiki. W momencie rozbijania się pokrywy podczas uderzenia, jednocześnie pomaga ona w błyskawicznym i całkowitym otwarciu ostrzy do pełnej średnicy tj. 1¼ calowej średnicy cięcia. Grot Shape Shifter posiada solidną konstrukcję ze stali nierdzewnej. Ostrza posiadają grubość 0,040 cala.

MUZZY PHANTOM SC

Mówiąc o weteranach w tej branży, firma MUZZY funkcjonuje już od 1985 r. Pomimo upływu dekady, jej cztero-ostrzowy grot Phantom wciąż wygląda jak nowoczesny projekt. Fani Phantoma – słysząc o całkowicie przeprojektowanym Phantomie SC – aktualnie wiodącego projektu firmy, będą prawdopodobnie tak samo podekscytowani, jak dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w MUZZY -Jon Syverson, kiedy o nim mówi: „To jest krótka, zwarta, wiodąca wersja naszego oryginalnego Phantoma, oferująca doskonałe właściwości lotne i wspaniałą penetrację. Ten grot jest przeznaczony dla bowhunter’ów, którzy chcą zwiększonej energii kinetycznej poprzez cięższy broadhead.”

7

Nowy Phantom SC posiada solidne stalowe okucie,0,05 calowej grubości ostrza a 1 1/8 calowa średnica cięcia oraz konstrukcja krawędzi natarcia ostrza, sprawia iż rozpoczyna ono pracę natychmiast gdy dochodzi do kontaktu. Ostrze odpowiedzialne za intensyfikację farbowania wykonuje wtórne cięcie dla bardziej obfitego krwawienia a w efekcie szybszego dojścia zwierzyny po ścieżce farby. Jest on dostępny zarówno w 100 oraz 125 grain’owej wersji.

 

NEW ARCHERY PRODUCTS KILLZONE

Firma NEW ARCHERY PRODUCTS (NAP) nie wprowadziła na rynek żadnych nowych broadheadów w 2014 roku. Jak powiedział Dyrektor NAP – Bob Mizek: „To, co naprawdę udało nam się zrobić, to znaczne rozszerzenie naszej zdolności do produkcji modeli Killzone. Mieliśmy świetny 2013 rok i nie mogliśmy zaspokoić całego popytu na ten produkt. Teraz mamy pełną ofertę produktów dla każdego bowhuntera: od modelu „Killzone Low KE” dla kobiet i młodych myśliwych strzelających z niską siłą naciągu po model „Killzone Crossbow” 100 i 125 grain’ów, które mogą latać z prędkością ponad 400 stóp na sekundę. System otwierania ostrzy w tym grocie gwarantuje, że zadanie będzie wykonane bezbłędnie za każdym razem.”

8

Ostrza w modelu Killzone wykonane jest w technologii „NAP Diamized” dla uzyskania ekstremalnej ostrości. Ostrza są specjalnie umieszczone dalej od końcówki tnącej, co pozwala na natychmiastowe rozpoczęcie cięcia w momencie otwarcia. Dzięki temu uzyskujemy maksymalną penetrację a zarazem unikamy odkształcenia pojedynczych ostrzy przy uderzeniu lub penetracji.

Grot ćwiczebny (w zestawie) pozwala na uzyskanie tych samych właściwości lotu, co w przypadku oryginalnego grotu Killzone. Ponadto, broadhead ćwiczebny nie uszkadza celu treningowego i łatwo się go usuwa.

Standardowy Killzone oferowany jest w wersji 100 grain’owej z końcówką Cut-On-Contakt, Trophy Tip lub Easton Deep Six, z 2 calową średnicę cięcia a także w wersji Low KE (niska energia kinetyczna) 125 grain’owej z 1 ½ calową średnicą cięcia oraz w 100 grain’owej wersji MAXX z 2 3/8 calową średnicą cięcia.

RAGE 3-BLADE

Jon Syverson przedstawił także nowy grot: 3-BLADE RAGE. „On wciąż posiada te same cechy charakterystyczne dla technologii SlipCam, ale my całkowicie przeprojektowaliśmy go dodając mu większą powierzchnię cięcia, dzięki czemu on NAPRAWDĘ tnie a nie tylko przechodzi przez tuszę” – powiedział Syverson. Wypowiedź Sversona odnosi się do technologii zaawansowanej konstrukcji geometrycznej – innowacyjnej techniki KORE, która w połączeniu z konstrukcją ze stali nierdzewnej, 0,035 calową grubością ostrzy oraz i1 ¾ calową średnicą cięcia, powoduje jeszcze bardziej znaczące rany niż jego poprzednik. „Ten model pozbawiony jest ząbkowanych ostrzy, które mogą być zakazane w niektórych stanach USA” dodał Syverson.

9

Syverson poleca także najnowszą wersję konwencjonalnego grotu RAGE – grot , SS Rage. (SS oznacza „System Uderzający”)

„Zaprojektowaliśmy go dla łuczników strzelających łukami o niższej sile naciągu lub pragnących łatwiejszej penetracji przez bardzo grubą skórę podczas polowań na grubą zwierzynę. Jest to zaktualizowana wersja naszego modelu 40KE która także korzysta z technologii Collar Shock, technologii SlipCam oraz Instant-Cut, ale ma bardziej opływowy kształt niż model Rage X-treme. „Mniejszy kąt nachylenia ostrzy zapewnia lepszą penetrację przy niskiej energii kinetycznej łuków. Podwójnie tnący, 100 grain’owy Rage SS posiada także chirurgicznie ostre brzeszczoty ze stali nierdzewnej o grubości 0,038 cala a podczas lotu do celu zachowuje ¾ calową średnicę, co czyni go tak dokładnym jak Field Point.

Najnowsza wersja zeszłorocznego 100 grain’owego modelu Hypodermic ma teraz 125 grain’ów. Precyzyjnie obrobione, ekstremalnie cienkie stalowe okucie zostało zaprojektowane przy użyciu tunelu aerodynamicznego, aby otrzymać idealną precyzję lotu. Jego chirurgicznie oszlifowane ostrza ze stali nierdzewnej o grubości 0,035 cala po otwarciu dają niszczącą 2 calową średnicę cięcia. Ten wariant charakteryzuje się taką samą hybrydową, ostrą niby igła – końcówką i szeroko tnącymi ostrzami jak oryginalny 100 grain’owy, ale jego masa dodaje energii kinetycznej. Jest on dostępny w wersjach standardowych lub wersji Easton Deep Six.
SLICK TRICK D6 MAGNUM

Dyrektor Generalny firmy SLICK TRICK – Tony Reed podkreślił, że tegoroczny model D6 Magnum, został zaprojektowany specjalnie do insertów Easton Deep Six i był w dużej mierze odpowiedzią na zapotrzebowanie klientów. „Wiele osób pytało o to,” powiedział Reed. „Oni naprawdę chcieli tego od nas, więc ich wysłuchaliśmy”.

10

Grot jest nadal podobny do oryginalnej wersji z 1 1/8 calową średnicą cięcia, ale dostosowaliśmy całe okucie tak, aby pasowało do mikro średnicy promieni Easton Deep Six. Do produkcji użyto tych samych wysokiej jakości materiałów, w tym ostre jak brzytwa 0,035 calowej grubości ostrza produkowane w technologii SS LUTZ, z czego ogólnie są znane pozostałe groty Slick Trik.”

TROPHY TAKER TERMINAL T-LOCK BLACK OPS

Groty Terminal T-Lock Black Ops oferują znacznie więcej niż tylko nowe, śmiałe, czarne wykończenie. Stożkowe, zaprojektowane bez otworów ostrza czynią go cichym a zarazem dokładnym w locie niby Field Point. Jednolita, ostra i ścięta w kształcie dłuta – końcówka tnąca, rozpoczyna przy kontakcie błyskawiczną penetrację a następnie dwa ostrza o grubości 0,041 cala ze stali nierdzewnej – kończą dzieło. System połączenia ostrza z okuciem „T-Lock” gwarantuje, iż ostrze nie zostanie odłamane podczas penetracji. Zarówno ostrza jak i okucie wykonane są w 100% ze stali nierdzewnej, poddanej obróbce termicznej w celu utrzymania integralności nawet wobec skutków najsilniejszego uderzenia.

11

Fani Trophy Taker’s Ulmer Edge mają do wyboru kilka bardziej śmiercionośnych opcji na 2014 rok. Firma rozszerzyła linię modeli wykonanych w 100 % ze stali nierdzewnej, obejmujących 100 oraz 125 grain’owe modele, zarówno w opcji dla standardowych promieni, jaki i Easton Deep Six. Po uderzeniu, opatentowana technologia sprawia, iż oba ostrza otwierają się równocześnie do pełnej średnicy cięcia a w przypadku natrafienia na twardą kość, ostrza obracają się wymijając przeszkodę. W przypadku nie przejścia grotu na wylot tuszy, ostrza złożą się do przodu a ich zaostrzone tylne krawędzie będą ciąć w drodze powrotnej. Specjalny system zapobiega przypadkowemu otwarciu się ostrzy podczas lotu lub w kołczanie. Ostrza można także zablokować w pozycji złożonej (tryb grotu treningowego), aby zapobiec uszkodzeniu ostrzy oraz celu treningowego podczas ćwiczeń strzeleckich i/lub tuningowania łuku. Dostępna jest także nowa, aluminiowa wersja grotu o 2 calowej średnicy cięcia oraz masie 125 grain’ów.
Opracowano na podstawie: http://www.bowhunter.com/